neděle 14. srpna 2016

Chvalozpěv

Jen málo věcí mne donutí napsat článek. Měla jsem 14 dní dovolenou, při které jsem prakticky nedělala vůbec nic, krom vysedávání na zahradě, a příležitostné cesty do Kolína, a článek jsem stejně nenapsala. Jedna, z těch mála věcí co mne donutí je, když se nadchnu. A já se zas nadchla! Opět musím přehodnotit žebříček Top 5 nejoblíbenějších knih. To bude souboj..

Ps: Mohlo tady být ještě více obrázků, ale já se udržela :)

Takže!
Narovinu...


Carry On/ Nedej se- Rainbow Rowell.

(to je jako to, o čem jako mluvím. Z čeho jsme nadšená. Je to kniha..)Tuto knihu jsme si koupila už na začátku roku, když vyšla v Aj. Ano, moje první anglická kniha. Věděla jsem, že bude boží, protože Baze a Simona jsem začala milovat už v Fangirl. Ale, ta angličtina byla oříšek, a nechtělo se mi na to tolik soustředit, tak jsem si počkala na českou verzi.
Mám ji doma 4 dny, přečetla to jsem skoro 3x, některé pasáže si čtu jen tak pro radost. Fakt. Je to skvělý až ani nedokážu říct. Ano, sice mi chvilku trvalo do toho skočit, hlavně proto, že kniha je napsaná stylem Sedmého dílu ze série. Ale logicky, předchozí 6 dílů jsme nedostali, ale to se vynahradí tím, jak je to jednoduché, jasné, vtipné a k pomilování.

Já mám ráda svět magie a mám ráda hlavní hrdiny, co jsou paka s problémy a namachrovaný zakomplexovaný sexy mrtě týpci. Skromně řečeno. (nikdy jsem nebyla dobrá na psaní recenzí. Absolutně, já píšu pocity, a pocity nedokážu vyjádřit slovy, proto je to taková podivná kupa nesrozumitelností bez jasného srozumitelného vysvětlení.) Znají se 7 let, jsou jeden druhým posedlý do morku kostí skrz nenávist a je jim prakticky i předem dáno, že se vzájemně musí zabít, a oni to i chtějí. Jsou spolubydlící na Watforské škole pro kouzelníky. Jeden s nejvíc mocnou mocí na světě, předurčen zachránit svět, druhý namachrovaný cinický sexy "upír" s aristokratickými rysy a sklony,  který v kontextu z celé knihy je nejvíc chudák a nejvíc vítěz. Hajzl jeden.
Nedokážu si vybrat, jestli mám raději postavu Simona nebo Baze. Ale jo, asi Baze. No.. jo.. nevim proč o tom vůbec přemýšlím :D Ale Simon je vlastně zase tak skvěle nadutý a nevinný a prostě milý. Ale Baz má zas tu jiskru a tomu to přeji ještě víc.


Jako nechtěla jsem o tom mluvit, je to sice to, co mě jako jeden z hlavní důvodů přitáhlo tak k té knize, ale pokud víte, o čem byly Fanfikce v Fangirl, víte, co bude i tématem této knihy. Je to přeji jenom Young Adult... Já se málem radostí zvencla a několikrát jsem odhazovala knihu a blbě se nadšením šklebila. To já dělám. Z celé té jedné kapitoly, kde se přehazuje po 3 řádkách postava Simona a Baze. Konkrétně kapitola 61z té jsem jako nadšená. Mám ji už zvýrazněnou. (Ted jsme strávila 20 minut na Googlu na obrázcích Simona a Baze. Před spaním se podívám na Pinterest :3. Ten jejich vztah je skvělý. To jak na sebe reagují, jak na začátku tak na konci. Jaký je Baz hajzl a co všechno dokáže říct. A jak Simon je nechápající trouba. A ta nevinnost a kontext. Jak Se hádají!

Není to však jen o samotných postavách. Je to i o té magii. Když si to představíte, je to fakt krása. . To, k čemu má Simon přístup, jak každá magie je popsaná že voní jinak, jak si to Simon představuje a co s tím vlastně udělá. Co dokáže Baz udělat s tím, co mu Simon dá.. Možná je tam lehká podobnost v Harrym- Vyvolený, Watford, Penny a Agáta, Mág- prosím ale nepřipodobňovat k Brubálovi!
V angličtině je kniha docela sprostá jen v podání slova Fuck, v češtině je více košatá, ale sprosté slova já v knihách ráda. ¨

Kapitola 48. A Simon pouští magii, proto je fialovo oranžový. I to mi na tom přijde bomba. 

Rainbow Rowell píše prostě dobře. Barvitě, vtipně a úplně Vám to pohladí duši. Protože Vám pak ukáže i ten dokonalý konec. Mám v plánu si to počíst ještě několikrát. Protože sem posedlá. A protože přece musím vyznačit všechno lepičkama a podtrhat tužkou.. A protože toho pořád nemám dost :3


Každopádně, v tomu Top 5 nejoblíbenějších knih:
1. Bartimaeus (celá serie, leč 3 díl je jasná výhra!)
2. Harry
3. (Tohle je souboj, ale..) Ready Player One.
4. Nedej se (mohl být na 3 ale Ready Player One mám už tak dlouho)
5. Hostitel

Tak a to je vše. Je možné, že všude je teď Hype na tuto knihu. Nedivím se, já to milovala jen v té Fangirl, tohle je jen další pohlazení pro mé srdce. Kvůli tomu jak je Baz šťastný :3.


Mějte se. Já si jdu hýčkat tyto knihy a pak spát.
Nenávidim svoji práci :))
Miluju Baze a Simona
Kubíček promine :-*

SvěžánkujteŽádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji všem za milé i nemilé komentáře :) Když budete přehnaně vulgární, příjdu k vám domů a vysypu kbelík hnoje do postele :*