pondělí 30. prosince 2013

Anna krví oděná- Kendare Blake

Anna Krví oděná- Kendare Blake
Žánr: Fantasy, Horror, Thriller
Nakladatelství: Baronet
Datum vydání v ČR: leden 2013

Anotace:
Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. 

Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla.


Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. 

Příběh:
Pokud sledujete nyní už kultovní seriál Supernatural, budou Vám to celé nějak povědomé. Kluk co pomocí athame zabíjí duchy. Rodinný podnik.  Nepřátelí se s nikým, protože na to nemá čas. Já miluji Supernatural a proto jsme si tuto knihu nemohla nechat ujít, ale nedejte se zmást, není to Supernatural. Je to sice děsivé, při čtení jsme dvakrát musela přestat a jít se vydýchat, protože jsme měla takový strach, že jsme to nezvládala. Ale kdo by čekal od knihy, které nese název Anna krví oděná nějakou pohádku že?  Hlavní téma je horror, ale najdete tam i "nepatrné" odkazy romantiky.  Dá se říct, že je to Romantický horror, ale spíše "Duchovní kniha s minimem romantiky". Asi.. :D

"V jejím hlase je odstín něčeho, co není tak úplně pýcha, ale něco podobného. Pýcha zabarvená hořkostí. Zůstanu zticha, protože bych byl radši, kdyby nevěděla, že má pravdu. Anna není podobná ničemu, co jsem zatím viděl. Její síla se zdá nekonečná a krom toho má k dispozici ranec triků. Není to nějaký belhající se fantom, který je naštvaný, že ho zastřelili. Ona je samotná smrt, strašlivá a nesmyslná, a i když je oblečená v krvi a na těle jí vystupují žíly, nemůžu si pomoc a zírám na ni."* Obálka:
Neuvěřitelně krásná! Sice mám panickou hrůzu z hororů, duchů, a starých hnusných  strašidelných domů, ale ta obálka je stejně tak krásná. Dokonale vystihuje celou knihu. Dlouho se mi nějaká kniha nelíbila kvůli obálce jako tahle a to vím, že o obálkách mluvím pořád. A navíc s přebalem i bez přebalu vypadá dobře.

 Gramatika, styl psaní: 
Kniha se čte krásně, pohodově. Pokud máte dostatečně bujnou fantazii, všechno si hned představíte. Není třeba nějakých sáhodlouhých zbytečných popisů. Prostě vám to hned naskočí, ač už jde o popis domu, snášení se Anny ze schodů nebo představě, jak mrtvoly zaplavují sklep. A když jde o lehce hororovou knihu, hnusné strašidelné momenty si představíte tak dobře, že vám začne bušit srdce, a naskočí vám husí kůže. To garantuji ;)Speciální odstavec: 
Já se nesnáším bát. Opravdu nesnášim. Nemám ráda horory, mám strach ze tmy a ze zrcadel a tak. U této knihy jsme věděla do čeho jdu ale ten strach co jsme u toho zažívala byl parádní. Možná vám to tak nebude připadat a nebudete se být ale já jsem byla uplně strachy bez sebe v dvou částech. Tomu musím dát prostě palec nahoru. A vím, že až knihu budu číst znovu, znovu se budu bát. Budu se bát vždycky.
A ještě musím napsat, že se mi hrozně líbil vztah Anny a Case. Části knihy, kde Cas se s svými přáteli nebo s mamkou něco řeší jsem chtěla přeskočit, protože mě to tak "neuspokojovalo" jako části s Annou. Protože víte co, jsem romatická duše a tak... 

Takže: 

Žádná kniha se mi v poslední době nelíbila jako tahle. Možná je předvídatelná, moc jednoduchá a kdoví co ještě, ale mě to nevadí. Já jsme ráda že jí mám doma a mám v plánu si jí ještě tak 8x přečíst.  Pokud máte chuť se lehce bát, tak si ji kupte. A nebo pokud jste vášniví sběratelé krásných obálek jako já. 

Klady: 
+Zajímavý motiv
+Anna
+ strach

Zápory:
- ??


*- str. 90

5 komentářů:

 1. Taky jsem hrozný strašpytel (a večery trávím nad seriálem Supernatural...jsem normální?) :D A Anna mi taky hodně sedla, připadala mi jiná než většina ostatních YA knih, postavy byly sympatické a autorčin styl psaní mě celkem oslovil :)

  A souhlasím i s hodnocením obálky, ta je prostě neskutečně úžasná!

  OdpovědětVymazat
 2. Supernatural je super seriál:) Kniha mi leží v poličce a čeká až přijde na řadu. Že bych se bála u knihy? Nedokázal to ani King, tak uvidíme, rozhodně se těším:)

  OdpovědětVymazat
 3. Já se bojím hrozně ráda u knížek, ale u filmů to nesnáším. :D Fakt ne. -_-
  Pěkná recenze:))
  Obálka je boží! <3

  OdpovědětVymazat
 4. Já bych chtěla tuhle knížku už jen kvůli tomu, že nese mé jméno. Ale trochu se zároveň bojím toho, že bych u knížky nevydržela. Nemám ráda strašidelné knížky. :D

  OdpovědětVymazat
 5. Bože, už si to musím niekde zohnať. Vždy, keď natrafím na recenziu idem si ju prečítať a knihu furt nemám! To som to mohla stihnúť aj desaťkrát....
  Inak video Tag 25 (24) úplne super. Nemôžem sa dočkať Game of thrones. Supernatural som ešte nevidela, ale každý mi o tom básni. Asi by som to mala teda napraviť, čo? :D

  OdpovědětVymazat

Děkuji všem za milé i nemilé komentáře :) Když budete přehnaně vulgární, příjdu k vám domů a vysypu kbelík hnoje do postele :*